Social media – rynek w Polsce i na świecie – 2020 rok

Ilu jest aktywnych użytkowników Social Media i jakie portale są najczęściej wybierane? Na te i inne pytania dotyczące Social Media odpowie poniższy tekst oparty na raporcie Hootsuite za 2020 rok. Raport ten jest doskonałym źródłem informacji nie tylko o tendencjach w skali światowej ale również w skali Polski. W naszym tekście zebraliśmy najważniejsze informacje, które zobrazują jak wygląda obecna sytuacja oraz liczba użytkowników Social Media.

Social Media na świecie

Według najnowszych danych zawartych w raporcie, aktualnie z portali społecznościowych na całym świecie korzysta około 3,80 miliarda osób. Jest to w przybliżeniu 49% całej populacji naszego globu. W stosunku do roku ubiegłego czyt. 2019, odnotowujemy wzrost o 9 punktów procentowych (o 321 milionów użytkowników więcej). Klasycznie najczęściej wybieraną platforma jest Facebook. Korzysta z niego obecnie 2,449 miliarda osób. Na drugim miejscu znajduje się YouTube, czyli najpopularniejsze serwis dostarczający treści wideo. Używa go 2 miliardy użytkowników. Ostatnie miejsce na podium to WhatsApp z 1,6 miliardami użytkowników. Czwarte miejsce należy do Messengera 1,3 miliarda, a piąte wpada w ręce WeChat 1,151 miliarda osób. Co ciekawe najpopularniejsze narzędzie dla influencerów, czyli Instagram zajmuje miejsce szóste z 1 miliardem kont. Prężnie rozwija się TikTok, to już 800 milionów użytkowników na całym świecie. Jest to najszybciej zdobywający popularność serwis wśród tzw. zetek. Nie dziwi również fakt, ze wzór 15 najpopularniejszych porywali, aż 6 należy do chińskich przedsiębiorstw. Są to:

– TikTok/Douyin 800 mln

– QQ 731 mln

– Qzone 517 mln

– Sina Weibo 497 mln

– Kuaishow 316 mln

Social Media na świecie
źródło: raport Hootsuite “Digital 2020“

Najpopularniejsze komunikatory

W raporcie Hootsuite zawarto również sytuację komunikatorów. Najpopularniejszym z nich jest WhatsApp, który króluje w 138 krajach. Na drugim miejscu Messenger, 74 państwa. Trzecia lokatę zajmuje Viber, najpopularniejszy w 7 państwach.

Najpopularniejsze komunikatory social media
źródło: raport Hootsuite “Digital 2020“

Social Media w Polsce

Jak pokazują najnowsze dane, w Polsce z Internetu korzysta 81% społeczeństwa. W stosunku do roku 2019 mamy wzrost o 2,3%, czyli o 263 tysiące osób więcej. Aktywnymi użytkownikami portali społecznościowych jest 19 milionów osób, czyli połowa populacji naszego kraju. Z mobilnych wersji serwisów korzysta 97%. W stosunku do roku 2019 mamy wzrost o 7,8%, czyli 1,4 miliona użytkowników.

Średni czas poświęcony na działalność w Social Media to 2 godziny dzienni. Całościowo na działalność w Internecie poświęcamy średnio 6 godzin i 26 minut. Co ciekawe jest to wyższa średnia od tej poświęconej na oglądanie TV (3h i 18min), czy od czasu poświęconego na streaming muzyki (1h i 13min).

99% użytkowników w wieku od 18 do 64 roku życia korzystało w ostatnim miesiącu z serwisów społecznościowych lub aplikacji do komunikacji. 85% osób aktywnie korzystało z Social Media, a 32% używało ich na potrzeby pracy.

Najczęściej wybieranymi portalami social media są:

– pierwsze miejsce YouTube 92% wszystkich osób korzystających z Internetu zalogowało się tam w ciągu ostatniego miesiąca

– drugie miejsce Facebook 89%

– trzecie miejsce Messenger 72%

Najrzadziej wybieramy Vibera, WeChat oraz TikToka.

Rynek social media
źródło: raport Hootsuite “Digital 2020“
Najczęściej wybierane portale
źródło: raport Hootsuite “Digital 2020“

Social Media – Facebook

Polski Facebook daje możliwość dotarcia z treściami reklamowymi do 18 milionów użytkowników. Ponad 53,4% z nich to kobiety, mężczyźni 46,6%. Jeżeli chodzi o zestawienie wszystkich mieszkańców Polski to mamy możliwość dotarcia do 49% osób powyżej 13 roku życia. Ponad 96,2% osób korzysta z aplikacji FB. 3,8% użytkowników używa wyłącznie wersji desktopowej, a 49,3% z wersji mobilnej. Z obu natomiast 46,9%. Statystyczny użytkownik lankijski minimum 1 stronę i zostawia 11 polubień pod postami ciągu miesiąca. Częściej robią to kobiety (średnio 15 razy, mężczyźni średnio 8). Średnia liczba komentarzy w miesiącu to 3 (kobiety 5 średnio, mężczyźni 2). Kobiety również częściej wchodzą w reklamy (średnio 23 razy, mężczyźni 15).  Mężczyźni jak i kobiety udostępniają średnio jeden post w miesiącu.

Social Media - Facebook
źródło: raport Hootsuite “Digital 2020“
Aktywność na portalu Social Media - Facebook
źródło: raport Hootsuite “Digital 2020“

Social Media – Instagram

W Polsce mamy 7,3 miliona użytkowników Instagrama. Jest to 22% populacji naszego kraju, która ukończyła 13 rok życia. Co kwartał wzrastają również możliwości zwiększenia zasięgu średnio o 7,4%. Analogicznie jak w przypadku Facebooka, tutaj również klikalność reklam jest większa wśród kobiet (58,3%).

Social Media - Instagram
źródło: raport Hootsuite “Digital 2020“

Social Media – LinkedIn

Jako że jest to platforma skierowana głównie do firm charakter reklamy na tym portalu jest najbardziej profesjonalny. Możemy liczyć na 3,7 miliona odbiorców treści reklamowych, czy 12% obywateli naszego kraju powyżej 18 roku życia. Owe treści w przeciwieństwie do FB i IG częściej trafiają do mężczyzn. Jest to 53,3% całości. Warto zaznaczyć, że w przeciągu ostatnich miesięcy natykamy wzrost liczby użytkowników tej platformy, a co za tym idzie, wzrost zasięgu reklamy.

LinkedIn
źródło: raport Hootsuite “Digital 2020“

W celu wygodnego korzystania ze strony, wymagana jest akceptacja regulaminu Polityki prywatności oraz przetwarzania danych osobowych (RODO).